Dr. Hauschka Savon du Midi PRITI NYC
Biokosmetika?

Biokosmetika?

Jak poznat tu pravou..

Každý měsíc se na trhu objevují stovky nových kosmetických přípravků a v předměstských nákupních centrech a městských pasážích vzniká čím dál tím více prodejen s nabídkou „přírodních“ přípravků pro péči o pleť a tělo.
Jako spotřebitelé tak máme nesrovnatelně větší výběr než v minulosti, ale zároveň nás tato široká škála přípravků mate – jak mezi těmito všemi produkty poznat skutečnou kvalitu a účinky?
Zavádějící úřední normy, popisující údaje o složení a označující na etiketách výrobek jako „biologický“ nebo „přírodní“, nám, běžným spotřebitelům bez hlubších znalostí, nepomohou rozluštit a posoudit chemické složení přípravku a jeho zdravotní implikace natolik, aby nás ochránily.

Uvěříme-li výrobcům, je každý produkt vlastně dobrý pro každého a všechny jsou vyrobeny pomocí „exkluzivních“ receptur, s obsahem originálně znějících ingrediencí.
Přestože řada preparátů přírodní složky skutečně obsahuje, v reklamě se neuvádí celá ta nekonečná řada dalších syntetických a chemických složek, jako jsou barviva, konzervační a vonné látky a emulgátory. Bez ohledu na úřední povolování, existuje dnes v kosmetice celá škála použitých látek, které nejsou na trhu dostatečně dlouho, aby byly zcela známy a dostatečně prokázány jejich dlouhodobé účinky na zdraví. Další z produktů mají dvojsečný charakter, ale oficiálně ještě spadají do kolonky „akceptabilní“.

Nejjednodušší měřítko, jak z této záplavy „přírodní“ kosmetiky rozpoznat tu pravou, opravdu kontrolovanou, představují v současné době certifikace nezávislých institutů jednotlivých zemí.

U nás takovou kosmetiku nejčastěji poznáte pod certifikací Natrue www.natrue.org
Níže uvádíme složky, kterých je nejlépe se vyvarovat.

Nepřátelé Vaší pleti:

  • Formaldehyd deriváty, o kterých je známo, že způsobují stárnutí pokožky a že mohou eventuálně způsobit i rakovinu kůže. Formaldehyd deriváty se skrývají pod následujícími popisy: Imidazolidinyl urea, Bronopol, 2-Bromo-2Nitropropane-1, 3-Diol, Bronidox, 5-Bromo-5-Nitro-1, 3-Dioxane, Diazodinyl-Urea a DMDM Hydantion.

tzv. PEG/PEG deriváty, polyethylenglycoly a jejich deriváty (ve formě emulgatorů), které činí pokožku pronikavější a které mohou vnést škodlivé látky do těla. PEG/PEG deriváty nalezneme pod popisy, které obsahují PEG jako součást názvu složky, nebo s koncovkou „eth“ v souvislosti s čísly jako např. „Ceteareth 33“. Nazývají se také Polyglycol, Polysorbate či Copolyol.

  • Halogenorganické sloučeniny, které se používají jako konzervační látky a jež vyvolávají podráždění a alergické reakce pokožky. Halogenorganické sloučeniny poznáme podle toho, že součástí názvu je Bromo, Jodo nebo Chloro.
  • Parafíny, které ucpávají póry a omezují přirozené funkce potních žláz. Kritické chemické tuky a ropné látky se popisují jako Parafín, Microcristalline Wax nebo Ceresin.
  • Nitro nebo polycyklické mošusové sloučeniny, syntetické vonné látky a syntetické parfémy, které mohou způsobit rakovinu.
Obličejová gymnastika

Obličejová gymnastika

Obličejová gymnastika je cílené a vědomé cvičení obličejových svalů. Jednoduchými a přirozenými prostředky můžeme působit proti předčasnému stárnutí pleti a tvorbě mimických a zlozvykových vrásek.

Obličejová gymnastika je cílené a vědomé cvičení obličejových svalů založené na kontrakci a uvolnění. Těmito cviky můžeme zabránit kolagenním vláknům a svalům v obličeji, aby neztrácely rychle na objemu.

Jednoduchými a přirozenými prostředky můžeme působit proti předčasnému stárnutí pleti, neboť napětí a uvolnění stimuluje tkáňové buňky k produkci elastinu. Pokud budeme dobře ovládat anatomii a fyziologii kůže, pochopíme lépe tento mechanismus. Z čehož také vyplývá, že masti slouží pouze k zadržování vlhkosti pleti.

Zhruba od třicátého roku by měla být celková péče o pleť doplněna obličejovou gymnastikou, která zesílí svaly, upevní kontury obličeje a podpoří kožní buňky v regeneraci.

Ke vzhledu každého obličeje významně přispívají kosti, svaly a kůže.
Tvorba a tvar kostní tkáně je dána geneticky, ale to neznamená, že nemohou nastat v průběhu života jedince změny. Pokud člověk zdědí hrubší rysy v obličeji, vždy je tu možnost, tyto hrubé tvary zjemnit. Nesmíme se vzdávat. Jinak je to ale u menších a jemnějších odchylek. Jsou lidé, kteří se nám zdají na první pohled krásní a dokonalí, ale při důkladnějším prostudování zjistíme, že některé partie obličeje jsou asymetrické. Je jasné, že některé asymetrie kostí se nedají již odstranit a nemůžeme změnit jejich tvar.

Každá část lidského těla se má ponechat své regeneraci, ale nám jde o to, abychom podpořili tempo regenerace a dali tak nezbytný „impuls“ pleti. Každý orgán potřebuje „své“ podněty. Pro kosti například, tah svalu, který je na ně napojen, dává podnět k tvorbě kostních buněk, a proto v místě tahu svalu, dochází k zesílení kostní tkáně.
Stav napětí svalů na lebce propůjčuje našemu vzhledu čerstvý a mladistvý vzhled. Povolením tohoto napětí, dochází ke ztrátě formy těchto svalů. Obličej začíná viset, jsou viditelné váčky pod očima, objeví se „dvojitá“ brada, prověsí se tváře a zaryté, fixované a hluboké vrásky dle stavu tuku. Stav napětí svalů je jedním z posuzovaných měřítek životní síly svého nositele.

Tak dlouho jak je člověk živ, existuje měřítko napětí svalů. jisté napětí svalů existuje i v klidu. Se snížením vitality a s přibývajícím věkem napětí přirozeně klesá, pokud nějak nezasáhneme. Jen „aktivní“ činnost přiměje sval, aby zachoval formu a napětí. Teplé zábaly a masáž odstraní napětí ve svalu, ale neovlivní jeho strukturu a vzhled. Nemohou přispět k formování obličeje, nemají na ni žádný vliv.

Systematická aktivizace svalů, požadavek na svaly – na jejich co nejlepší kondici a udržení tohoto stavu, to je veškerá podstata obličejové gymnastiky.

Úrovňové diferenciace mezi svaly mohou být vyrovnávány podkožním tukem a tkáňovými buňkami. Osoby s tvrdými rysy, mají většinou méně tukových polštářů a naopak, osoby s větším množstvím tuku, mají měkké a zaoblené tvary. Tuková tkáň se podílí značnou měrou na látkové výměně a hospodaření s tekutinami, a proto jsou tukové vrstvy velmi důležité a k životu nezbytné. Na vzhledu pleti posuzujeme její napětí, hebkost, čistotu a prokrvení.

Napětí je výsledkem stavu elastických vláken a ty se tvoří lépe a zůstávají pevnější, pokud od nich tuto elasticitu „požadujeme“. Pokud člověk ušetří elastickým vláknům práci tím, že je uklidní maskou či bandáží, mozek nedá podnět k jejich tvorbě a potom nebudou vytvářeny. Tím by se pleť stala neelastickou a volnou. Jen silné spojení pleti se základní činností svalů, stejně tak jako přirozené a snesitelné napětí podporuje její elasticitu.

Hebkost, čistota závisí na kvalitě výživy a má přímý vliv na prokrvení pleti. Svaly představují důležitý motor cirkulačního aparátu v těle. Srdce není schopno samo udržet krevní oběh bez svalů, především žilní oběh.

Proč udržuje obličejová gymnastika mladistvý, čerstvý vzhled pleti? Jak zvýšíme funkční schopnosti pleti?

Pleť je vitální, dynamický obal těla. Její funkce můžeme podpořit nejen výživou, kosmetickou péčí, pohybem na čerstvém vzduchu, ale také obličejovou gymnastikou. Stav a krása pleti, její kondice, závisí na stavu muskulatury a na stavu kolagenních – elastických vláken. Pleť v obličeji nemá být tak hrubá, jako kůže jinde na těle, měla by být elastická, sametová, jemná, dobře prokrvená. Kůže je přímo spojena se svaly, a proto tak ovlivňuje kondice svalů výraz v obličeji. Pokud se sníží napětí svalů v obličeji a sníží se jejich kondice, stárneme rychleji a dochází k pozvolnému zborcení konstrukce celého obličeje – ke změně výrazu.

Další oporou obličeje jsou elastická vlákna. Stárnutím zeslábnou a tím ztratí na objemu. Cílenou a každodenní obličejovou gymnastikou můžeme dosáhnout zvýšeného prokrvení, a tím většího přísunu kyslíku a výživných látek. Svalová a pojivová vlákna jsou zásobena kyslíkem a tím se rychleji regenerují. Cirkulace lymfy je urychlena a tím dochází k rychlejšímu a důslednějšímu odplavení toxických látek. Pleť dostává mladistvý a pevný vzhled.

Mimika obličeje

Mimika odráží vnitřní pochody člověka. Žádný pohyb není možný bez svalové činnosti. Nervy a svaly vykonávají společnou práci a vždy jsou zapojeny více než 2 svaly současně. Impulsy z mozku řídí který sval a jak se má hýbat. Stav mysli – radost, smutek, atd. řídí vegetativní nervový systém, žlázy s vnější a vnitřní sekrecí, ovlivňují chemické procesy a hormony, proto dochází ke zčervenání, zblednutí, třesu, pocení, slzení apod. Potlačováním projevů emocí můžeme onemocnět, dochází ke stažení a napětí celého těla. Zdraví lidé emoce nepotlačují.

Vědomým napětím a uvolněním svalů při cvičení můžeme následně lépe kontrolovat mimiku v obličeji a tím zabránit vzniku mimickým vráskám. Na mimice se podílí 21 obličejových svalů, v obličeji a šíji 51 svalů, z nich větší část nevyužíváme a právě ty nepoužívané ochabují pro nedostatečnou výživu. Obličejovou gymnastikou mohou být nejen posíleny, ale formovány. Pokud je tomu naopak, vznikají tzv. „zlozvykové“ nechtěné vrásky.

Nejde nám o to „zabránit“ vzniku vrásek. Ke každému stárnoucímu obličeji vrásky patří, ale jen v určitém rozsahu. Jde nám o to, jak se zapisují a jak jsou vidět v obličeji.
Můžeme ovlivnit tvorbu hlubokých vrásek v obličeji - mezi obočím, u koutků úst, v okolí očí. Platí pravidlo: čím tužší pojivová tkáň je – tzn. čím méně elastická - méně namáhaná – méně trénovaná – tím hlubší vrásky mohou vznikat

Něco o anatomii a fyziologii kůže

Kůže dospělého člověka pokrývá 1,6-1,8 m2 povrchu těla a v tělesných otvorech přechází ve sliznici. Je tvořena třemi částmi: epidermis, corium, tela subcutanea. Tyto hlavní části doplňují adnexální orgány: mazové, potní a prsní žlázy, vlasy a nehty.

1.Epidermis – pokožka – je povrchová část kůže s dlaždicovým epitelem, jehož buňky se směrem k povrchu stále více oplošťují a rohovějí. V mezibuněčných prostorách je tkáňový mok, který je důležitý pro transport živin a rozpadových produktů. Zrání buněk trvá 28 dní. Epidermis se skládá ze 7 částí.

2. Corium – škára, dermis, cutis – je tvořena mezenchymální povrchovou a hlubokou mezenchymální tkání. hlavní hmotu tvoří vazivo, v němž jsou rozpleteny buněčné elementy, cévy, nervy, kožní adnexa a svaly. Vazivo je tvořeno kolagenními vlákny, které zajišťují pevnost kůže, elastickými vlákny, které tvoří podpůrnou síť mezi kolagenními vlákny.

3. Tela subcutanea – podkožní tkáň, podkoží – obsahuje vazivo, krevní a lymfatické cévy, nervová zakončení, potní, ekrynní a apokrynní žlázy, tuková tkáň.

Kůže plní řadu důležitých úkolů pro organismus, ty nejvýznamnější jsou:

Ochrana proti nepříznivým vlivům zevního prostředí – její pevnost a pružnost chrání vůči mechanickým útokům, tuk slouží jako tepelná izolace, mi a plísněmi rohová vrstva chrání vůči UV záření, kyselé pH chrání před bateriemi
Keratinizace – proces dozrávání a obměny kůže
Melanogeneze – hnědnutí kůže
Imunologická ochrana – produkce ochranných protilátek
Termoregulace – mastný kožní film, keratin a podkožní tuk jsou špatnými vodiči tepla, za pomoci vazokonstrikce a dilatace cév dochází k minim. výdeji tepla, naopak nadměrným pocením se organismus zbavuje nadměrného tepla
Permeabilita kůže – kůže je málo propustná pro tekutiny a plyny a tím chrání organismus před vysýcháním.
Sekreční činnost – hlavními produkty kůže jsou melanin, keratin, pot a maz, které zbavují organismus katabolitů.

Jak správně cvičit obličejovou gymnastiku?

Brožurka Obličejová gymnastika v praxi Vás provede jednotlivými cviky

Obecné pokyny:

Cvičit můžeme v pohodlí v leže či v sedě, třeba před spaním nebo i ráno než vstaneme.
(Některé cviky je možné cvičit i přes den, např. když pracujeme u obrazovky, telefonujeme, používáme MHD a také v autě). Nejlépe 10 minut ráno a 10 minut navečer.

Začínáme lehčeji před zrcadlem, kde si vyzkoušíme cviky, abychom si vycvičili citlivost na procvičované svaly.

Na partie, kde bude prováděn pohyb, můžeme přiložit prst, abychom omezili vznik mimických vrásek.
Pokud máme pocit, že nějaký pohyb nezvládáme dle představ, nevzdáváme se a pokračujeme dál ve cvičení a časem si pohyb osvojíme a přijdeme na to.

Dbáme na to, abychom cviky neprováděli na sílu a tak zabránili strhání - deformaci pleti.

Tip: Cvičení vizualizace

Pro jedince, kteří jsou schopni vizualizace – představivosti, je dobré provádět toto cvičení na úvod. Představíme si vždy sval, kde se nachází, úpony a jeho funkci a představíme si pohyb, který chceme provádět. Před tím se podíváme na obrázek svalů, abychom jej lépe lokalizovali.

Ideální avšak je si při cvičení stále představovat pohyb svalu či svalů. Tak se cvičení stává účinnějším, je vědomé.

Individuální cvičení můžete vyzkoušet v našem centru Dr.Hauschka - Revoluční 10, Praha 1

Péče o matku a dítě

Péče o matku a dítě

Jako ochranný, hřejivý plášť zabalí Vašeho drobečka kosmetické přípravky Dr.Hauschka. Vydatné krémy a oleje vyživí citlivou dětskou pokožku a vyzbrojí ji proti všem negativním vlivům.
Ať už přírůstek do rodiny teprve očekáváte, či už se na vás směje svýma velkýma očima doma z postýlky, i vy si zasloužíte patřičnou péči!

Radost z těhotenství

Jsme navždy zodpovědní za to, co k sobě připoutáme, řekl kdosi moudrý. A dvojnásob to platí o tom malém, bezbranném uzlíčku štěstí, který si přinesete z porodnice. Rodičovství je jednou z nejkrásnějších a nejzázračnějších věcí a život vám otočí úplně naruby. Nádherné radosti s sebou samozřejmě nesou i nejrůznější starosti. Dáváte svému miminku lásku, věnujete mu veškerou pozornost a chcete pro něj to nejlepší. Zajímáte se, jak co nejvhodněji pečovat o své děťátko.

Dr.Hauschka a zázrak zrození

U kosmetiky Dr.Hauschka se můžete stoprocentně spolehnout, že Vaše malinká ratolest dostane to nejlepší. Přípravky jsou díky svému složení čisté a vysoce šetrné k jemné pokožce miminka, neboť obsahují výhradně prověřené a bezpečné ingredience. Bez nejmenšího rizika utiší citlivou dětskou pokožku a budou miminko konejšit svou libou vůní. S kosmetickými produkty Dr.Hauschka se Váš malý velký poklad bude cítit jako v bavlnce a bude blaženě vrnět. Nevadí, že Vám to třeba ještě neumí říct, poznáte to Vy sama.

Pro budoucí a čerstvé maminky

Určitě teď máte spoustu krásných starostí, ale zkuste nezapomínat ani na sebe.Těhotenství i porod představují pro Vaši pokožku skutečně zatěžkávací zkoušku. Vaše kůže je enormně napínána a její vzhled a elasticita jsou ohroženy, potřebuje adekvátní ošetřování s důrazem na její výživu. Právě pro vás vyvinuli odborníci Dr.Hauschka speciální terapeutické přípravky.

Za všechny spokojené maminky:

Eva a její Anežka

Na počátku těhotenství jsem se dobře informovala, jak se jeho postupný průběh může podepisovat na mé pokožce. Včas jsem tedy začala s pravidelným denním používáním Trnkového oleje, vhodného jako prevence proti striím. Ukázal se jako velice účinný, neboť se mi opravdu žádné jizvy neudělaly. Ke konci těhotenství jsem –jako jistě mnoho žen - trpěla oteklými kotníky. Tento nepříjemný problém mi velmi efektivně pomáhalo řešit Rozmarýnové tonikum na nohy a paže. Revital maskaRůžový krém se mi zas osvědčily v prvních týdnech po porodu, kdy na mou pleť dolehlo veškeré přetížení a byla přecitlivělá a ošklivě skvrnitá. Jsem velmi ráda, že jsem věnovala dostatečnou pozornost svému tělu v tom nádherném období a s přípravky Dr.Hauschka jsem vysoce spokojená. To mohu ostatně potvrdit i o produktech této značky určených pro kojence. Do Anežčiny koupele přidávám pravidelně několik kapek Levandulové koupele a po koupeli jí masíruji tělíčko Růžovým olejem. Když má problémy se spaním, stačí pár kapek Levandulového oleje na chodidla a usne opravdu „jako mimino“. Růžový krém se mi také velice osvědčil - skvěle hojí kojeneckou vyrážku. Po zkušenostech jej vlastně beru už teď všude sebou, ten se vždycky hodí! Báječně zabírá i na opruzeniny, i když se jim snažím předcházet a při přebalování využívám Hedvábný pudr, který udržuje pokožku v suchu.

Vychutnejte si těhotenství bez kapky hořkosti

Jistě si budete pamatovat každičký den, kdy vám rostlo bříško. Všechny ty euforické a úplně nové pocity, že se ve vás rodí nový život. Vaše alba se naplní fotkami. Určitě si ale nepřejete, aby vám na bříšku po těhotenství zůstaly ošklivé stopy.

Kosmetika Dr.Hauschka myslí na vaše krásné období a je připravena ochránit vaše tělo. Přípravky tělové péče dodají vaší pokožce potřebnou pružnost a pomohou předejít nepříjemným striím. Každodenní jemnou masáží Trnkovým olejem můžete stimulovat svůj krevní oběh, udržovat pružnost svalů a podkožního vaziva. Pro zvýšení účinnosti je potřeba aplikovat Trnkový olej pravidelně, a to krouživými pohyby na vlhkou pokožku. Tělové mléko Kdoule osvěží a zpevní vaši kůži. Revital maska regeneruje namoženou pokožku obličeje, zvláčňuje a dodává novou vitalitu. Pleťová kúra zas pomůže Vaší pleti vyrovnat se změnami během těhotenství, kdy se v důsledku enormních hormonálních výkyvů stává příliš suchou či naopak mastnou.

Rozmarýnové tonikum chladí a oživuje, přináší úlevu oteklým kotníkům a unaveným nohám. Trpíte-li křečemi v nohách, stačí přidat do koupele Levandulovou přísadu, která má výborný relaxační účinek (používejte až po 4.měsíci těhotenství). Před i po porodu oceníte Obklady na oční víčka, které Vás spolehlivě zbaví opuchlých očí po probdělých nocích. Úlevného zklidnění po porodu dosáhnete používáním Levandulové koupele. A nakonec třešnička na závěr – Růžový olej po koupeli bude doslova hýčkat Vaše unavené tělo.

Pro maminky i miminka

Růžový olej zklidní Vaši citlivou pokožku a jemně pohladí Vaše miminko.

Péče o miminko

Citlivá pokožka miminek je velmi náročná na péči. Nejedná se pouze o sklony k podráždění, opruzení či případným alergiím, ale také o celkovou tělesnou teplotu Vašeho děťátka. Zejména pro nejmenší děti je teplo velice důležité, neboť jsou snadno náchylné k prochladnutí. Jako ochranný, hřejivý plášť zabalí vašeho drobečka kosmetické přípravky Dr.Hauschka. Vydatné krémy a oleje vyživí citlivou dětskou pokožku a vyzbrojí ji proti všem negativním vlivům.

Levandulová koupel s rašelinou: tiší a podporuje dobrý spánek
Levandulový olej s rašelinou: uvolňuje tělo a smysly
Růžový pěstící olej: chrání a harmonizuje jemnou dětskou pokožku
Růžový tělový balzám: zklidňuje suchou pokožku a kojeneckou vyrážku
Růžový krém: pečuje o suchou pokožku a hojí opruzeniny
Hedvábný pudr: jemná antibakteriální báze, vhodná jako zásyp

Péče pro muže

Péče pro muže

S Dr.Hauschka se můžete spolehnout na kvalitu přípravků a terapeutické účinky,
které znamenají zdraví a vitalitu pro Vaši pleť, tělo a vlasy


Čistit, tonizovat, hydratovat - krok po kroku k pěstěnému vzhledu bez kompromisů:

Denní péče

  • Čistící krém -ráno a večer- hloubkově čistí, uvolňuje póry přičemž nenarušuje přirozený ochranný kyselý plášt pokožky, pro všechny projevy pleti
  • Pleťové tonikum -ráno a večer- osvěžuje a tonizuje pokožku, skvělé po holení jako pěstící After-Shave, vhodné pro normální až suchou pleť
  • Pleťové tonikum Special -ráno a večer- pěstí a harmonizuje, vhodné pro problematickou, mastnou, nečistou a aknózní pleť, navíc působí proti zarůstání vousů po holení
  • Aktivující pleťové mléko -ráno- hydratační a ochranná denní báze pro suchou pokožku
  • Pleťový olej -ráno- pro problematickou pokožku: reguluje produkci kožního mazu a zabraňuje vzniku pupínků
  • Tónovací fluid -ráno- pro zdravý odstín pleti. Jednoduše smíchejte před aplikací s denním nebo opalovacím přípravkem
  • Tělové mléko Kdoule -ráno- svěží hydratační emulze pro normální až suchou pokožku, působí zároveň blahodárně zklidňujícím účinkem po holení na pokožku

 

Noční péče

Vzhledem k charakteru fyziologie pokožky, pracuje kůže během nočních hodin nejintenzivněji. V těchto hodinách, kdy se regeneruje, zpracovává živiny a vylučuje přebytečné látky látkové přeměny, je třeba podpořit funkce pleti vlastní ve formě přípravků, které kůži nebrání, aby volně dýchala a vylučování nebylo nijak omezeno.
Z tohoto důvodu nabízí kosmetika Dr.Hauschka pro noční péči nikoliv mastné krémy, které mohou zanášet póry, ale tekuté přípravky, které zdravé funkce pokožky a její regeneraci posilují.

 

Intenzivní péče

 

Péče o tělo a vlasy

 

 

dále doporučujeme od značky Savon du Midi

Savon de Marseille, proslulé mýdlo ve tvaru kostky s 72% obsahem olivového oleje

Karité mýdla pro muže: VetyverGarrigue
a také Santal či Med

 

 

  

 

Produkty související s tímto článkem:

Olivové mýdlo Lemongrass \"krokodýl\"

Savon de Marseille

Olivové mýdlo s rozmarýnou

Olivové mýdlo s levandulí

Potrava pro pokožku

Potrava pro pokožku

Co kdyby Vám někdo ke svačině nabídl cosi, obsahující Isodopropylbutylcarbamat, Cyclomethicone, Dinonyl Phenol, Methylsilanol Mannuronate, Ethyl-3, 3-difenyl-2-kyanakrylát nebo 4-methoxybenzoovou kyselinu? Zřejmě byste se lekla, slušně poděkovala a odmítla. A přitom miliony lidí, možná i Vy, si na těchto chemických látkách „pochutnávají“ každý den. Nevěříte? Jsou to totiž standardní složky populárních hydratačních krémů a mýdel, které se běžně nabízejí a používají na pokožku, nejdůležitější absorbční orgán těla.

I Vaše pleť chce jíst zdravě

Ačkoliv přijímáme nejvíce živin ústy, pokožka rozhodně nezůstává pozadu. A ostatně stejně jako sežvýkaná a spolknutá výživa, která je před vstřebáním strávena v žaludku, kolují krémy a emulze trávícím systémem a dostanou se plnou silou přímo do krve, kde se jako všechny vyjmenované substance změní v surovinu pro výstavbu nového podkoží nebo v nebezpečný toxický odpad.
Proto je dobré dbát na své přípravky nejen z kosmetického hlediska, ale i z hlediska výživy. Odmítnete-li je tedy pozřít, nepoužívejte je ani na svou pokožku.

Kůže zkonzumuje vše a Vy vše konzumujete s ní. Proto platí, že je-li pro Vás důležitý pocit zdraví a uspokojení, bylo by dobré znát složky používaných přípravků stejně dobře, jako svou stravu a léky. Je vhodné začít tím, že si přečtete složení na svých kosmetických přípravcích. Zkuste před jejich použitím vyhledat informace i o těch chemických látkách či rostlinách, které jsou pro Vás neznámé.

Vaše pokožka je živý orgán a neživé chemikálie proto pro ni nemohou být žádným přínosem. Syntetické molekuly neobsahují žádnou inteligenci, která by věděla, jak udržet rovnováhu a vnitřní stabilitu našeho organismu. Aby byly kosmetické přípravky „živé“, musí obsahovat rostliny nebo jejich části či jejich čisté extrakty, které jsou od přírody v rovnováze a plné této inteligence – energie kmitání - , která vytváří život. Pod pojmem rostliny se zde rozumí všechny formy vegetace včetně stromů, květin, ovoce, zeleniny a bylin. Tyto živé substance vykazují všechny potřebné čistící, výživné a vyrovnávající vlastnosti, které zmírňují kožní problémy a zpomalují proces stárnutí. Právě ty jsou perfektní výživou pro pleť.

Skrytá síla rostlin

Stejně jako člověk, mají i rostliny své vlastní vědomí. Vědomí rostlin tvoří jejich esence, kterou vnímáme jako vůni a chuť. Je to duše rostlin – vůně života. Jako naše vědomí, představuje i vědomí rostlin jemnou energii a substanci rostlinného imunitního systému. Vůně rostliny se skutečně stará o to, že je zdravá a plná života, neboť ničí bakterie, zabraňuje infekci a zahání potenciální škůdce. Následně přináší esence rostlin i prokazatelné léčivé účinky: je to účinná složka léčivých rostlin. Když tyto rostlinné „posilovače imunity“ přijmeme, upevníme tím také naše obranné síly organismu. Kromě hlavních hodnot, kterými jsou výživa a posilování imunity, disponují různé rostliny a esence také svými specifickými vlastnostmi. Podle svých vybraných částí mohou rostliny přinést harmonii a rovnováhu tělu a pokožce.

Co my označujeme esencemi, jsou ve skutečnosti substance, obsahující účinné látky léčivých rostlin – jejich takzvanou životní sílu. Aby mohla pokožka tuto léčivou výživu „požívat“, musí se nejdříve dostat do takové podoby, kterou pleť může z vnějšku absorbovat, prostřednictvím vlasových folikul a žláz. V recepturách péče o pleť bývají rostliny zastoupeny mnoha způsoby, aby pleť vyživovaly a omlazovaly: jako čerstvě nasekané části, jako šťáva, jako usušené, roztlučené listy nebo prášek či v podobě tekutých extraktů. Čisté tekuté extrakty, popř. éterické oleje, představují vlastně koncentrované a zjemněné formy rostlinného extraktu a tím jsou jako přísada kosmetického přípravku nejúčinnější. Jsou o 70-80% koncentrovanější než rostlinný prášek. Přesto jsou jejich molekuly hustoty tak jemné, že i samotný průnik do buněk a z nich uskutečněný účinek je o 60-75% silnější než z celé rostliny. Podkoží je tak skutečně vyživeno a růst nových buněk je povzbuzen. Rostlina tímto způsobem rovněž poskytuje svou obrannou sílu, vykazuje přirozené baktericidní, antiseptické, fungicidní a konzervační vlastnosti, které podporují hojení ran a působí proti infekci na pokožce.

Čisté esence, které jsou extrahovány destilací v alkoholu, jsou nejen těmi nejúčinnějšími rostlinnými výtažky, nýbrž také nejdražšími v rámci výroby. Na 30 gramů růžového oleje je např. potřeba 75 kg okvětních lístků růže. 500 ml éterického růžového oleje z kontrolovaného biologického zemědělství stojí cca. 270.000,- Kč (existují i levnější metody extrakce, při kterých se používá průmyslové ředidlo, které ale zanechává toxické zbytky a snižuje terapeutickou hodnotu oleje).

Účinně proti stresu

Účinně proti stresu

Emocionální stres často přispívá k výskytu kožních problémů. Lupénka, ekzémy, akné a rosacea. Když jsme pod tlakem udržují se bílé krvinky na cévních stěnách. To vede ke zčervenání pokožky, hypersensibilitě a kožním poruchám. Zkuste zminimalizovat stres, aby se vaše pokožka zotavila.

 

Podráždění pokožky

Emocionální stres často přispívá k výskytu kožních problémů, jako jsou například lupénka, ekzémy, akné a rosacea. Jsme-li pod tlakem, udržují se bílé krvinky na cévních stěnách, což může vést až ke zčervenání pokožky, hypersensibilitě a dalším kožním poruchám.
Pokuste se zminimalizovat stres a Vaše pokožka se začne zotavovat.

Péče o nohy

Nohy vylučují velké množství toxických látek, a proto je jejich důkladné a správné mytí snad překvapivě stejně důležité jako mytí obličeje. Naplňte mísu teplou vodou a přidejte do ní pár kapek Šalvějové koupele. Ponořte chodidla do lázně a provádějte jemné protahovací cviky k povzbuzení a uvolnění svalů. Po deseti minutách nohy osušte a jemně je namasírujte Hydratačním krémem na nohy nebo Deo balzámem na nohy.

Koupel

Pro uvolňující tělovou koupel je nejideálnějším přípravkem Dr.Hauschka Levandulová koupel. Po příjemné koupeli pokožku lehce osušte a namasírujte celé tělo Dr.Hauschka Levandulovým či Růžovým olejem.

Předčasné stárnutí pleti

Stres a další novodobé negativní vlivy mohou rapidně urychlovat proces stárnutí pleti. Chcete-li si udržet její zdravý vzhled, snažte se vyvarovat dlouhého pobytu na slunci, případně ošetřete pokožku ochranným slunečním přípravkem s odpovídajícím (OF) faktorem. Nezapomínejte rovněž dbát na zdravou a pestrou stravu, pít hodně tekutin, dopřát si dostatečné množství spánku a nezanedbávat péči o svou pleť

Smějte se!

Smích napomáhá odbourat obavy, deprese a bolesti, neboť způsobuje odplavování
endorfinů z mozku. Smích je také nejlepší prevencí proti nejrůznějším infekcím. Zvyšuje obraz imunoglobulinu A v krvi, což povzbuzuje aktivitu bílých krvinek. Když se smějeme, uvolňují se hlavní svaly obličeje a spouštějí se emocionální pochody, které nám dodávají dobrý pocit.

Kojení

Kojení je úžasným prostředkem proti stresu. Po krmení svého dítěte má matka zpravidla zvýšený obraz oxtytocinu. Oxtytocin je hormon, který působí zklidňujícími účinky na určité části mozku. Také ve stresových situacích je krevní tlak kojící matky nižší.

Posilující výživa

Vedete-li stresující život, měla byste zvýšit příjem potravin s obsahem vitamínu C. Nadledviny, produkující stresový hormon adrenalin, spotřebují totiž právě v období stresu více vitamínu C. Ztrátě svých tělesných rezerv vitamínu C zabráníte tak, že posílíte svůj jídelníček o ovoce a zeleninu.

Příjem tekutin

Vypijete-li čtyři šálky kávy či čest šálků černého čaje denně, jste pravděpodobně závislá na kofeinu. Průzkumy dokazují, že lidé, užívající čtyři a více šálků kávy denně, mají v průměru o třicet procent vyšší adrenalinový obraz než ti, kdo kávu nepijí. Milovníci kávy také trpí vysokým krevním tlakem. Snažte se proto omezit konzumaci kávy – odbouráte tím tento stresující faktor. Místo kofeinových nápojů si dopřejte více ovocných šťáv, čisté vody a bylinkových čajů.

Buďte aktivní

Tělesný pohyb působí proti stresu a napětí okamžitě. Vašemu tělu se ihned zlepší prokrvení, aktivním pohybem získává také optimální množství potřebných živin a životně důležitý kyslík. Odborníci doporučují třicet minut lehké gymnastiky denně. Pomáhá i více kratších fází tělesné aktivity - půl hodiny vcelku stačí k tomu, abyste posílila své zdraví a cítila se dobře.

V rytmu přírody

V rytmu přírody

Rytmus vidíme všude kolem sebe. Můžeme si být jistí, že po jaru přijde léto, den vystřídá noc, zrovna jako teplo střídá chlad a světlo tmu. Ani nádech by nemohl být bez výdechu. Nic nezůstává dlouho zachováno v jedné statické rovině a zákonitě se opakuje v souladu s rytmy.

Přestože je lidstvo na vysoké technické úrovni, nejsilnější inspiraci stále čerpá ze zákonů  přírody. V souladu s jejími plynoucími rytmy jsou vyvinuty i kosmetické přípravky Dr.Hauschka. Během specifického a zcela ojedinělého výrobního procesu jsou přírodní látky vystavovány působení tepla a chladu, tmy a světla, klidu a pohybu. Tak je uchována veškerá životní síla rostlin bez použití jakýchkoli chemických látek a současně podpořeny vlastní samočistící a regenerační funkce pokožky.

Stejný rytmus, který můžeme pozorovat v přírodě, se děje také uvnitř nás samých. Všechny orgány a každá buňka našeho těla má svůj vlastní rytmus. Když budeme pozorně naslouchat našemu nitru, uslyšíme ten tichý hlásek, který nám říká, že i my jsme součástí přírody. Stále k nám promlouvá, ale v dnešní moderní uspěchané době ho můžeme lehce přeslechnout. 
Kosmetika Dr.Hauschka respektuje vlastní rytmy pokožky, kdy se naše pleť chová během dne zcela odlišně než v noci. Nejsvrchnější vrstva kůže se zcela obnoví jednou za 28 dní. Specifické složení nemastných nočních přípravků podporuje regeneraci a zároveň látkovou výměnu, a tak se hned po ránu můžeme těšit ze svěží a zářivé pleti.

Nás organismus je nastavený žít v rytmech. Proto si také rychle osvojí rituály, které pravidelně opakujeme. Pokud si navykneme vstávat v určitou hodinu, nebudeme už potřebovat budík, protože naše tělo se v tuto dobu začne zcela přirozeně probouzet a vítat nový den. Můžete si všimnout, že když si navykneme pravidelně jíst v určitou denní dobu, náhle se nám zlepší zažívání. To proto, že tělo již dopředu začne produkovat trávící enzymy a šťávy a je tak schopné lépe strávit všechny dobroty, které mu připravíme.

Představme si své tělo jako docela malý vesmír, kde žijí různé druhy života, které mají své vlastní rytmy, ale zároveň vzájemně spolupracují a doplňují se. Každá buňka našeho těla má svou inteligenci a dokonce i paměť. Naše tělo si rychle zvyká na vše, co jsme zařadili do našeho životního rytmu. Když se v noci podíváme na oblohu plnou hvězd, vzpomeňme si i na ten malý vesmír uvnitř nás a dávejme mu jen to nejlepší.

Vnější péče o pleť

Vnější péče o pleť

První pravidlo v péči o pleť zní: čistit, vyživovat, hydratovat. Bez ohledu na Váš typ pleti jsou tyto tři kroky vnější péče o pleť nepostradatelné. Abychom předešli vlivům životního prostředí a následkům stresu a podpořili přirozený proces regenerace kožních buňek. To je absolutní minimum pro zachování normálního, zdravého a mladistvého vzhledu pleti.

Tři kroky pro zdraví a krásu

Hlavní a základní pravidla v péči o pleť zní: čistit, vyživovat, hydratovat. Bez ohledu na Váš typ pleti jsou tyto tři kroky vnější péče o pleť nepostradatelné. Abychom předešli negativním vlivům životního prostředí a následkům stresu a podpořili přirozený proces regenerace kožních buněk, je čištění, výživa a hydratace základem pro zachování normálního, zdravého a mladistvého vzhledu Vaší pleti. A i když pro svou problematickou pokožku neděláte nic víc, než že pravidelně provádíte tyto tři kroky, její stav se může zlepšit i ve velmi krátké době.


Základní předpoklady pro krásnou pleť

Zdravá pleť je růžová, zářící, bezvadná, hladká, stejnoměrně pigmentovaná, hebká a pružná. Naproti tomu nezdravá a poškozená pleť se projevuje matným, popelavým, zarudlým a oteklým či bledým vzhledem. Bývá také nečistá, suchá, nepravidelně pigmentovaná, unavená, pórovitá nebo vrásčitá. Veškeré tyto negativní projevy pokožky jsou známkou nerovnováhy a předčasného stárnutí, způsobených především stresem, nevhodnou životosprávou či vlivy životního prostředí. Lví podíl má samozřejmě také nesprávná péče o pokožku. Všechny vyjmenované symptomy způsobují sníženou funkci pokožky – jako obnovu buněk, produkci elastinu a kolagenu, krevního oběhu, sekrece základních látek a aktivity enzymů a imunitního systému. Všechny tyto funkce zajišťují zdravou barvu a vzhled pleti.

Vnější program péče o pokožku

Pro udržování mladé, zářící pleti musí Vaše kosmetické přípravky a ošetření pleti přinést přinejmenším následující: odstranit odumřelé buňky, povzbudit epidermus a zajistit tak růst nových buněk. Antioxidační proces by měl podpořit omlazení a regeneraci buněk, zlepšit prokrvení v kapilárách a povzbudit imunitní systém. Pravidelné ošetřování vhodnými kosmetickými produkty je nutné pro hydrataci pokožky a výživu všech jejích sedmi vrstev. Jedině tak se mohou vytvořit odpovídající zásoby živin. Dbejte rovněž na to, abyste svému zdraví neškodila ani jinými způsoby, neboť vše, co tělo, duši i ducha vyvádí z rovnováhy, se negativně podepisuje právě na Vaší pokožce a způsobuje její předčasné stárnutí.

Správné čištění

Tajemství správného čištění spočívá v odstranění špíny, nečistot a toxinů, uvolnění ucpaných pórů a odstranění odumřelých buňek z povrchu pokožky a bakterií způsobujících infekce. Pleť musí být zároveň čištěna tak, aby se zabránilo narušení či odstranění jejího kyselého ochranného pláště.

Hodnotná pleť se správnými hodnotami

Většina přípravků na čištění pleti, jako jsou mýdla, šampony a peelingy, pokožku vysušuje a mění tak její pH hodnotu. Tím dochází k narušení ochranného kyselého pláště pleti. Reklamy nás mají přesvědčit o tom, že nejlepší přípravky pro čištění obličeje by měly být ty, které vytvoří pěnu a přinesou nám „čistoskvoucí“ pocit. Principiálně to zní dobře, obzvláště pokud máte mastnou pleť. Tělo se ale vždy snaží zmíněné výkyvy kožních funkcí normalizovat, vyrovnávat a léčit – odstraníme-li tedy z pokožky její přirozený mastný film, zareaguje tím, že začne tuto ztrátu vyrovnávat a produkovat více tuku. Vezmeme-li pokožce větší množství vlhkosti, vytvoří extrémně mnoho mazu. Dojde k podráždění pleti, což může v důsledku vést až k akné a jiným problémům.

Je-li naopak Vaše pleť suchá už sama o sobě, je vysoce nevhodné ji ještě více vysušovat. Máte-li pleť citlivou, agresivní chemické substance ji mohou ještě více podráždit a poškodit.

Pohlazení od Dr.Hauschka

Kosmetika Dr.Hauschka nabízí k dennímu čištění pleti pastu s jemnou mandlovou moučkou, která je obohacena o léčivé rostlinné výtažky. Tento Čistící krém dokáže jemným působením absorbovat nečistoty, toxiny, škodlivé látky a odumřelé buňky, ale zároveň nezbaví pokožku potřebné hydratace. Navíc ji dokáže vyrovnávat, vyživovat, a to zcela bez toxických složek. Pokožka neustále vylučuje miliony buněk, proto je jejich jemné odstranění důležité.

Pro hloubkové čištění pleti doporučujeme jednou až dvakrát týdně Dr.Hauschka Napařovací lázeň a Čistící masku na bázi léčivého jílu a rostlinných výtažků, která je určena pro každý typ pleti. Pokožka potřebuje jeden měsíc, aby se zcela obnovila a Čistící maska odstraňuje odumřelé buňky tak, že může docházet k tvorbě nových. Odumřelé buňky tvoří také vrchní ochrannou vrstvu pokožky – odstraníme-li je příliš rychle a nešetrně, nemají nově obnovené buňky žádnou ochranu. Neodstraňujeme-li naopak buňky pravidelně, začne docházet ke kožním problémům.
Proto je účinek populárních chemických peelingů, jako kyseliny alfa-hydroxidové, kyseliny vitamínu A a kyseliny glykolové, pro časté použití příliš drastický. Obzvlášť silně pak působí na citlivou pleť. Kyselina glykolová má oproti dalším dvěma uvedeným populárním peelingům tu výhodu, že se nachází i v potravinách, např. v jablečné šťávě a citrónech. Kosmetické přípravky sice obsahují kyselinu glykolovou, ovšem často v syntetické podobě, případně jako extrakt, kdy je účinná látka izolována a tím hodně vzdálena od přirozeného původu. Kyselině v této formě proto chybí „přirozená inteligence“ starat se o rovnováhu pokožky.