Dr. Hauschka Savon du Midi PRITI NYC

Potrava pro pokožku

Co kdyby Vám někdo ke svačině nabídl cosi, obsahující Isodopropylbutylcarbamat, Cyclomethicone, Dinonyl Phenol, Methylsilanol Mannuronate, Ethyl-3, 3-difenyl-2-kyanakrylát nebo 4-methoxybenzoovou kyselinu? Zřejmě byste se lekla, slušně poděkovala a odmítla. A přitom miliony lidí, možná i Vy, si na těchto chemických látkách „pochutnávají“ každý den. Nevěříte? Jsou to totiž standardní složky populárních hydratačních krémů a mýdel, které se běžně nabízejí a používají na pokožku, nejdůležitější absorbční orgán těla.

I Vaše pleť chce jíst zdravě

Ačkoliv přijímáme nejvíce živin ústy, pokožka rozhodně nezůstává pozadu. A ostatně stejně jako sežvýkaná a spolknutá výživa, která je před vstřebáním strávena v žaludku, kolují krémy a emulze trávícím systémem a dostanou se plnou silou přímo do krve, kde se jako všechny vyjmenované substance změní v surovinu pro výstavbu nového podkoží nebo v nebezpečný toxický odpad.
Proto je dobré dbát na své přípravky nejen z kosmetického hlediska, ale i z hlediska výživy. Odmítnete-li je tedy pozřít, nepoužívejte je ani na svou pokožku.

Kůže zkonzumuje vše a Vy vše konzumujete s ní. Proto platí, že je-li pro Vás důležitý pocit zdraví a uspokojení, bylo by dobré znát složky používaných přípravků stejně dobře, jako svou stravu a léky. Je vhodné začít tím, že si přečtete složení na svých kosmetických přípravcích. Zkuste před jejich použitím vyhledat informace i o těch chemických látkách či rostlinách, které jsou pro Vás neznámé.

Vaše pokožka je živý orgán a neživé chemikálie proto pro ni nemohou být žádným přínosem. Syntetické molekuly neobsahují žádnou inteligenci, která by věděla, jak udržet rovnováhu a vnitřní stabilitu našeho organismu. Aby byly kosmetické přípravky „živé“, musí obsahovat rostliny nebo jejich části či jejich čisté extrakty, které jsou od přírody v rovnováze a plné této inteligence – energie kmitání - , která vytváří život. Pod pojmem rostliny se zde rozumí všechny formy vegetace včetně stromů, květin, ovoce, zeleniny a bylin. Tyto živé substance vykazují všechny potřebné čistící, výživné a vyrovnávající vlastnosti, které zmírňují kožní problémy a zpomalují proces stárnutí. Právě ty jsou perfektní výživou pro pleť.

Skrytá síla rostlin

Stejně jako člověk, mají i rostliny své vlastní vědomí. Vědomí rostlin tvoří jejich esence, kterou vnímáme jako vůni a chuť. Je to duše rostlin – vůně života. Jako naše vědomí, představuje i vědomí rostlin jemnou energii a substanci rostlinného imunitního systému. Vůně rostliny se skutečně stará o to, že je zdravá a plná života, neboť ničí bakterie, zabraňuje infekci a zahání potenciální škůdce. Následně přináší esence rostlin i prokazatelné léčivé účinky: je to účinná složka léčivých rostlin. Když tyto rostlinné „posilovače imunity“ přijmeme, upevníme tím také naše obranné síly organismu. Kromě hlavních hodnot, kterými jsou výživa a posilování imunity, disponují různé rostliny a esence také svými specifickými vlastnostmi. Podle svých vybraných částí mohou rostliny přinést harmonii a rovnováhu tělu a pokožce.

Co my označujeme esencemi, jsou ve skutečnosti substance, obsahující účinné látky léčivých rostlin – jejich takzvanou životní sílu. Aby mohla pokožka tuto léčivou výživu „požívat“, musí se nejdříve dostat do takové podoby, kterou pleť může z vnějšku absorbovat, prostřednictvím vlasových folikul a žláz. V recepturách péče o pleť bývají rostliny zastoupeny mnoha způsoby, aby pleť vyživovaly a omlazovaly: jako čerstvě nasekané části, jako šťáva, jako usušené, roztlučené listy nebo prášek či v podobě tekutých extraktů. Čisté tekuté extrakty, popř. éterické oleje, představují vlastně koncentrované a zjemněné formy rostlinného extraktu a tím jsou jako přísada kosmetického přípravku nejúčinnější. Jsou o 70-80% koncentrovanější než rostlinný prášek. Přesto jsou jejich molekuly hustoty tak jemné, že i samotný průnik do buněk a z nich uskutečněný účinek je o 60-75% silnější než z celé rostliny. Podkoží je tak skutečně vyživeno a růst nových buněk je povzbuzen. Rostlina tímto způsobem rovněž poskytuje svou obrannou sílu, vykazuje přirozené baktericidní, antiseptické, fungicidní a konzervační vlastnosti, které podporují hojení ran a působí proti infekci na pokožce.

Čisté esence, které jsou extrahovány destilací v alkoholu, jsou nejen těmi nejúčinnějšími rostlinnými výtažky, nýbrž také nejdražšími v rámci výroby. Na 30 gramů růžového oleje je např. potřeba 75 kg okvětních lístků růže. 500 ml éterického růžového oleje z kontrolovaného biologického zemědělství stojí cca. 270.000,- Kč (existují i levnější metody extrakce, při kterých se používá průmyslové ředidlo, které ale zanechává toxické zbytky a snižuje terapeutickou hodnotu oleje).