Dr. Hauschka Savon du Midi PRITI NYC

Obličejová gymnastika

Obličejová gymnastika je cílené a vědomé cvičení obličejových svalů. Jednoduchými a přirozenými prostředky můžeme působit proti předčasnému stárnutí pleti a tvorbě mimických a zlozvykových vrásek.

Obličejová gymnastika je cílené a vědomé cvičení obličejových svalů založené na kontrakci a uvolnění. Těmito cviky můžeme zabránit kolagenním vláknům a svalům v obličeji, aby neztrácely rychle na objemu.

Jednoduchými a přirozenými prostředky můžeme působit proti předčasnému stárnutí pleti, neboť napětí a uvolnění stimuluje tkáňové buňky k produkci elastinu. Pokud budeme dobře ovládat anatomii a fyziologii kůže, pochopíme lépe tento mechanismus. Z čehož také vyplývá, že masti slouží pouze k zadržování vlhkosti pleti.

Zhruba od třicátého roku by měla být celková péče o pleť doplněna obličejovou gymnastikou, která zesílí svaly, upevní kontury obličeje a podpoří kožní buňky v regeneraci.

Ke vzhledu každého obličeje významně přispívají kosti, svaly a kůže.
Tvorba a tvar kostní tkáně je dána geneticky, ale to neznamená, že nemohou nastat v průběhu života jedince změny. Pokud člověk zdědí hrubší rysy v obličeji, vždy je tu možnost, tyto hrubé tvary zjemnit. Nesmíme se vzdávat. Jinak je to ale u menších a jemnějších odchylek. Jsou lidé, kteří se nám zdají na první pohled krásní a dokonalí, ale při důkladnějším prostudování zjistíme, že některé partie obličeje jsou asymetrické. Je jasné, že některé asymetrie kostí se nedají již odstranit a nemůžeme změnit jejich tvar.

Každá část lidského těla se má ponechat své regeneraci, ale nám jde o to, abychom podpořili tempo regenerace a dali tak nezbytný „impuls“ pleti. Každý orgán potřebuje „své“ podněty. Pro kosti například, tah svalu, který je na ně napojen, dává podnět k tvorbě kostních buněk, a proto v místě tahu svalu, dochází k zesílení kostní tkáně.
Stav napětí svalů na lebce propůjčuje našemu vzhledu čerstvý a mladistvý vzhled. Povolením tohoto napětí, dochází ke ztrátě formy těchto svalů. Obličej začíná viset, jsou viditelné váčky pod očima, objeví se „dvojitá“ brada, prověsí se tváře a zaryté, fixované a hluboké vrásky dle stavu tuku. Stav napětí svalů je jedním z posuzovaných měřítek životní síly svého nositele.

Tak dlouho jak je člověk živ, existuje měřítko napětí svalů. jisté napětí svalů existuje i v klidu. Se snížením vitality a s přibývajícím věkem napětí přirozeně klesá, pokud nějak nezasáhneme. Jen „aktivní“ činnost přiměje sval, aby zachoval formu a napětí. Teplé zábaly a masáž odstraní napětí ve svalu, ale neovlivní jeho strukturu a vzhled. Nemohou přispět k formování obličeje, nemají na ni žádný vliv.

Systematická aktivizace svalů, požadavek na svaly – na jejich co nejlepší kondici a udržení tohoto stavu, to je veškerá podstata obličejové gymnastiky.

Úrovňové diferenciace mezi svaly mohou být vyrovnávány podkožním tukem a tkáňovými buňkami. Osoby s tvrdými rysy, mají většinou méně tukových polštářů a naopak, osoby s větším množstvím tuku, mají měkké a zaoblené tvary. Tuková tkáň se podílí značnou měrou na látkové výměně a hospodaření s tekutinami, a proto jsou tukové vrstvy velmi důležité a k životu nezbytné. Na vzhledu pleti posuzujeme její napětí, hebkost, čistotu a prokrvení.

Napětí je výsledkem stavu elastických vláken a ty se tvoří lépe a zůstávají pevnější, pokud od nich tuto elasticitu „požadujeme“. Pokud člověk ušetří elastickým vláknům práci tím, že je uklidní maskou či bandáží, mozek nedá podnět k jejich tvorbě a potom nebudou vytvářeny. Tím by se pleť stala neelastickou a volnou. Jen silné spojení pleti se základní činností svalů, stejně tak jako přirozené a snesitelné napětí podporuje její elasticitu.

Hebkost, čistota závisí na kvalitě výživy a má přímý vliv na prokrvení pleti. Svaly představují důležitý motor cirkulačního aparátu v těle. Srdce není schopno samo udržet krevní oběh bez svalů, především žilní oběh.

Proč udržuje obličejová gymnastika mladistvý, čerstvý vzhled pleti? Jak zvýšíme funkční schopnosti pleti?

Pleť je vitální, dynamický obal těla. Její funkce můžeme podpořit nejen výživou, kosmetickou péčí, pohybem na čerstvém vzduchu, ale také obličejovou gymnastikou. Stav a krása pleti, její kondice, závisí na stavu muskulatury a na stavu kolagenních – elastických vláken. Pleť v obličeji nemá být tak hrubá, jako kůže jinde na těle, měla by být elastická, sametová, jemná, dobře prokrvená. Kůže je přímo spojena se svaly, a proto tak ovlivňuje kondice svalů výraz v obličeji. Pokud se sníží napětí svalů v obličeji a sníží se jejich kondice, stárneme rychleji a dochází k pozvolnému zborcení konstrukce celého obličeje – ke změně výrazu.

Další oporou obličeje jsou elastická vlákna. Stárnutím zeslábnou a tím ztratí na objemu. Cílenou a každodenní obličejovou gymnastikou můžeme dosáhnout zvýšeného prokrvení, a tím většího přísunu kyslíku a výživných látek. Svalová a pojivová vlákna jsou zásobena kyslíkem a tím se rychleji regenerují. Cirkulace lymfy je urychlena a tím dochází k rychlejšímu a důslednějšímu odplavení toxických látek. Pleť dostává mladistvý a pevný vzhled.

Mimika obličeje

Mimika odráží vnitřní pochody člověka. Žádný pohyb není možný bez svalové činnosti. Nervy a svaly vykonávají společnou práci a vždy jsou zapojeny více než 2 svaly současně. Impulsy z mozku řídí který sval a jak se má hýbat. Stav mysli – radost, smutek, atd. řídí vegetativní nervový systém, žlázy s vnější a vnitřní sekrecí, ovlivňují chemické procesy a hormony, proto dochází ke zčervenání, zblednutí, třesu, pocení, slzení apod. Potlačováním projevů emocí můžeme onemocnět, dochází ke stažení a napětí celého těla. Zdraví lidé emoce nepotlačují.

Vědomým napětím a uvolněním svalů při cvičení můžeme následně lépe kontrolovat mimiku v obličeji a tím zabránit vzniku mimickým vráskám. Na mimice se podílí 21 obličejových svalů, v obličeji a šíji 51 svalů, z nich větší část nevyužíváme a právě ty nepoužívané ochabují pro nedostatečnou výživu. Obličejovou gymnastikou mohou být nejen posíleny, ale formovány. Pokud je tomu naopak, vznikají tzv. „zlozvykové“ nechtěné vrásky.

Nejde nám o to „zabránit“ vzniku vrásek. Ke každému stárnoucímu obličeji vrásky patří, ale jen v určitém rozsahu. Jde nám o to, jak se zapisují a jak jsou vidět v obličeji.
Můžeme ovlivnit tvorbu hlubokých vrásek v obličeji - mezi obočím, u koutků úst, v okolí očí. Platí pravidlo: čím tužší pojivová tkáň je – tzn. čím méně elastická - méně namáhaná – méně trénovaná – tím hlubší vrásky mohou vznikat

Něco o anatomii a fyziologii kůže

Kůže dospělého člověka pokrývá 1,6-1,8 m2 povrchu těla a v tělesných otvorech přechází ve sliznici. Je tvořena třemi částmi: epidermis, corium, tela subcutanea. Tyto hlavní části doplňují adnexální orgány: mazové, potní a prsní žlázy, vlasy a nehty.

1.Epidermis – pokožka – je povrchová část kůže s dlaždicovým epitelem, jehož buňky se směrem k povrchu stále více oplošťují a rohovějí. V mezibuněčných prostorách je tkáňový mok, který je důležitý pro transport živin a rozpadových produktů. Zrání buněk trvá 28 dní. Epidermis se skládá ze 7 částí.

2. Corium – škára, dermis, cutis – je tvořena mezenchymální povrchovou a hlubokou mezenchymální tkání. hlavní hmotu tvoří vazivo, v němž jsou rozpleteny buněčné elementy, cévy, nervy, kožní adnexa a svaly. Vazivo je tvořeno kolagenními vlákny, které zajišťují pevnost kůže, elastickými vlákny, které tvoří podpůrnou síť mezi kolagenními vlákny.

3. Tela subcutanea – podkožní tkáň, podkoží – obsahuje vazivo, krevní a lymfatické cévy, nervová zakončení, potní, ekrynní a apokrynní žlázy, tuková tkáň.

Kůže plní řadu důležitých úkolů pro organismus, ty nejvýznamnější jsou:

Ochrana proti nepříznivým vlivům zevního prostředí – její pevnost a pružnost chrání vůči mechanickým útokům, tuk slouží jako tepelná izolace, mi a plísněmi rohová vrstva chrání vůči UV záření, kyselé pH chrání před bateriemi
Keratinizace – proces dozrávání a obměny kůže
Melanogeneze – hnědnutí kůže
Imunologická ochrana – produkce ochranných protilátek
Termoregulace – mastný kožní film, keratin a podkožní tuk jsou špatnými vodiči tepla, za pomoci vazokonstrikce a dilatace cév dochází k minim. výdeji tepla, naopak nadměrným pocením se organismus zbavuje nadměrného tepla
Permeabilita kůže – kůže je málo propustná pro tekutiny a plyny a tím chrání organismus před vysýcháním.
Sekreční činnost – hlavními produkty kůže jsou melanin, keratin, pot a maz, které zbavují organismus katabolitů.

Jak správně cvičit obličejovou gymnastiku?

Brožurka Obličejová gymnastika v praxi Vás provede jednotlivými cviky

Obecné pokyny:

Cvičit můžeme v pohodlí v leže či v sedě, třeba před spaním nebo i ráno než vstaneme.
(Některé cviky je možné cvičit i přes den, např. když pracujeme u obrazovky, telefonujeme, používáme MHD a také v autě). Nejlépe 10 minut ráno a 10 minut navečer.

Začínáme lehčeji před zrcadlem, kde si vyzkoušíme cviky, abychom si vycvičili citlivost na procvičované svaly.

Na partie, kde bude prováděn pohyb, můžeme přiložit prst, abychom omezili vznik mimických vrásek.
Pokud máme pocit, že nějaký pohyb nezvládáme dle představ, nevzdáváme se a pokračujeme dál ve cvičení a časem si pohyb osvojíme a přijdeme na to.

Dbáme na to, abychom cviky neprováděli na sílu a tak zabránili strhání - deformaci pleti.

Tip: Cvičení vizualizace

Pro jedince, kteří jsou schopni vizualizace – představivosti, je dobré provádět toto cvičení na úvod. Představíme si vždy sval, kde se nachází, úpony a jeho funkci a představíme si pohyb, který chceme provádět. Před tím se podíváme na obrázek svalů, abychom jej lépe lokalizovali.

Ideální avšak je si při cvičení stále představovat pohyb svalu či svalů. Tak se cvičení stává účinnějším, je vědomé.

Individuální cvičení můžete vyzkoušet v našem centru Dr.Hauschka - Revoluční 10, Praha 1