Dr. Hauschka Savon du Midi PRITI NYC

Biokosmetika?

Jak poznat tu pravou..

Každý měsíc se na trhu objevují stovky nových kosmetických přípravků a v předměstských nákupních centrech a městských pasážích vzniká čím dál tím více prodejen s nabídkou „přírodních“ přípravků pro péči o pleť a tělo.
Jako spotřebitelé tak máme nesrovnatelně větší výběr než v minulosti, ale zároveň nás tato široká škála přípravků mate – jak mezi těmito všemi produkty poznat skutečnou kvalitu a účinky?
Zavádějící úřední normy, popisující údaje o složení a označující na etiketách výrobek jako „biologický“ nebo „přírodní“, nám, běžným spotřebitelům bez hlubších znalostí, nepomohou rozluštit a posoudit chemické složení přípravku a jeho zdravotní implikace natolik, aby nás ochránily.

Uvěříme-li výrobcům, je každý produkt vlastně dobrý pro každého a všechny jsou vyrobeny pomocí „exkluzivních“ receptur, s obsahem originálně znějících ingrediencí.
Přestože řada preparátů přírodní složky skutečně obsahuje, v reklamě se neuvádí celá ta nekonečná řada dalších syntetických a chemických složek, jako jsou barviva, konzervační a vonné látky a emulgátory. Bez ohledu na úřední povolování, existuje dnes v kosmetice celá škála použitých látek, které nejsou na trhu dostatečně dlouho, aby byly zcela známy a dostatečně prokázány jejich dlouhodobé účinky na zdraví. Další z produktů mají dvojsečný charakter, ale oficiálně ještě spadají do kolonky „akceptabilní“.

Nejjednodušší měřítko, jak z této záplavy „přírodní“ kosmetiky rozpoznat tu pravou, opravdu kontrolovanou, představují v současné době certifikace nezávislých institutů jednotlivých zemí.

U nás takovou kosmetiku nejčastěji poznáte pod certifikací Natrue www.natrue.org
Níže uvádíme složky, kterých je nejlépe se vyvarovat.

Nepřátelé Vaší pleti:

  • Formaldehyd deriváty, o kterých je známo, že způsobují stárnutí pokožky a že mohou eventuálně způsobit i rakovinu kůže. Formaldehyd deriváty se skrývají pod následujícími popisy: Imidazolidinyl urea, Bronopol, 2-Bromo-2Nitropropane-1, 3-Diol, Bronidox, 5-Bromo-5-Nitro-1, 3-Dioxane, Diazodinyl-Urea a DMDM Hydantion.

tzv. PEG/PEG deriváty, polyethylenglycoly a jejich deriváty (ve formě emulgatorů), které činí pokožku pronikavější a které mohou vnést škodlivé látky do těla. PEG/PEG deriváty nalezneme pod popisy, které obsahují PEG jako součást názvu složky, nebo s koncovkou „eth“ v souvislosti s čísly jako např. „Ceteareth 33“. Nazývají se také Polyglycol, Polysorbate či Copolyol.

  • Halogenorganické sloučeniny, které se používají jako konzervační látky a jež vyvolávají podráždění a alergické reakce pokožky. Halogenorganické sloučeniny poznáme podle toho, že součástí názvu je Bromo, Jodo nebo Chloro.
  • Parafíny, které ucpávají póry a omezují přirozené funkce potních žláz. Kritické chemické tuky a ropné látky se popisují jako Parafín, Microcristalline Wax nebo Ceresin.
  • Nitro nebo polycyklické mošusové sloučeniny, syntetické vonné látky a syntetické parfémy, které mohou způsobit rakovinu.